پیکره بندی شهرهای هوشمند آمریکای شمالی1

بقای زندگی انسان ها در نسل های آتی تا حد زیادی در گرو سبک زندگی انسان ها در شهرها می باشد ، به نحوی که بیش از 70% انسان ها تا سال 2050 ساکن شهرها خواهند بود . در آینده ما شاهد مهاجرت بی سابقه ای به شهرها خواهیم بود . رشد شهرنشینی نیازمند زیرساخت هایی از قبیل حمل و نقل ، مدیریت ساخت و ساز  خواهد بود و از سوی دیگر با افزایش میزان تقاضا برای انرژی ، آب و غذا روبرو خواهد بود . شهرهای بزرگ و بین المللی نمی تواند بدون برنامه ریزی مانند شهرهای کشور آمریکا رشد کنند چون در آینده ای نچندان دور با مشکلات زیادی رو برو خواهند شد.

شهرها های امروز نیازمند مدیریتی مدرن همسو با نیازهای قرن 21 هستند تا بتوانند با توجه به مشکلات پیش رو برای بهبود سطح کیفیت زندگی شهروندان برنامه ریزی کنند . یکی از راهکار های ارتقا سبک مدیریتی هوشمند شند این شهرها می باشد .شهر های هوشمند بدنبال پیدا کردن راهکار هایی برای کارآمدتر کردن مدیریت شهری ، برای ارائه خدمات بیشتر از طریق فن آوری های مبتنی بر تلفن همراه ، بهینه سازی زیر ساخت های مورد نظر برای زندگی شهری ، راهکار هایی برای افزایش مشارکت شهروندان جهت ارتقا سطح تصمیمات مبتنی بر مردم در جهت کاهش میزان بروکراسی های اداری و افزایش میزان خلاقیت و نوآوری های مدیریت شهری . به طور خلاصه می توان شهرهای هوشمند را شهرهای مبتنی بر نوآوری و خلاقیت نیز نامید .

 

مدیریت شهری، پیکره بندی شهرهای هوشمند، سیاتل، سید علی اکبر حسینی، نوید کمالی، شهر هوشمند،گروه مشاوران جوان

 

  • سیاتل

شهر سیاتل بعد از سال 2012 توانست با ارتقا در سبک مدیریتی خود در بخش های اقتصاد هوشمند و دولت هوشمند جزو برترین شهرهای آمریکای شمالی به حساب می آید که این جایگاه خود را مدیون تیم های علمی مشاوره خود است . سیاتل در سال اخیر توانسته با همکاری دانشگاه Bainbridge  مبدل به مرکز توسعه پایدار شهری با محوریت خلاقیت و نوآوری شده است . راهکار های سیاتل برای تبدیل شدن به مرکز توسعه پایدار بهره گیری از حمایت سازمان های مردم نهاد و ویژگی های خاص آب و هوایی منطقه است . شهر سیاتل علاوه بر پروژه های توسعه پایداری که در منطقه در حال انجام است اقدام به فعالسازی طرحی ابتکاری با عنوان طرح شادی با هدف اندازه گیری طرح شادی محلی شهروندان و راه های ارتقا روحیه و سطح شادی شهروندان است که به عنوان یکی از مقوله های مردم هوشمند شناخته می شود .

سیاتل همچنان به عنوان مرکزی برای مشاغل نوپا و مبتنی بر خلاقیت در منطقه شناخته شده است . شهر سیاتل دارای بیش از 1000 بانک اطلاعاتی است که از این اطلاعات در جهت توسعه پایدار شهری خود استفاده می کند . شفافیت در مدیریت نیز به عنوان یکی از مهمترین ویژگی های شهر سیاتل در برقراری ارتباط به شهروندان شده است . حمایت از ایدهای ها خلاقانه شهروندان در حوزه مدیریت شهری و بهره گیری از تحرک و پویایی با استفاده از (E-Mobility) . از سوی دیگر شهر سیاتل در رتبه بندی فعالسازی اکو سیستم جهانی کارآفرینی جایگاه چهارم را دارد. یکی از مهمترین دلایل داشتن جایگاه اول توسط شهر سیاتل توانایی مدیران این شهر در جذب و بهره گیری از استعداد ها ، خلاقیت و کارآفرینی است .

 

مدیریت شهری، پیکره بندی شهرهای هوشمند،بوستون، سید علی اکبر حسینی، نوید کمالی، شهر هوشمند،گروه مشاوران جوان

 

  • بوستون

سال گذشته شهر بوستون با اختلاف بسیار اندک به عنوان هوشمند ترین شهر امریگای شمالی انتخاب شد. شهر بوستون دارای یک جمعیت بسیار باهوش و خلاق است ، از طرف دیگر بیش از 70 دانشگاه در شهر بوستون وجود دارد و از هر 2 اختراع در کشور آمریکا یک مورد در شهر بوستون به ثبت می رسد و سزانه سرمایه گذاری بر روی ایده های خلاقانه در این شهر بسیار بالاست . شهردار سابق بوستون یکی از بهترین مدیران در جهت افزایش خلاقیت و نوآوری بود و در زمان او شهرک نوآوری های شهر بوستون آغاز به فعالیت کرد و همچنین برنامه های نوآورانه با پیشرفت بسیار چشم گیری داشت .

بوستون شهری است که در حوزه دولت هوشمند بسیار عالی کار کرده است . در شهر بوستون بیش از 150 قرارداد و تراکنش مرتبط با مدیریت شهری انجام شده که 100% آنها به صورت آنلاین انجام شده است . مدیران شهری بوستون در گزارشی اعلام کردن که از دوربین های مخصوصی برای مدیریت ترافیم استفاده می کنند آنها همچنین از سنسور های مخصوصی برای شناسایی صدای گلوله نیز استفاده می کنند . با این وجود بزرگترین شبکه سنسوری شهر بوستون شهروندان این شهر هستند که با استفاده از تلفن های هوشمند به مدیریت بهتر این شهر کمک می کنند . از طریق طراحی و پیاده سازی نرم افزار های تلفن های هوشمند شهر بوستون توانسته از وضعیت لحظه به لحظه شهر با خبر شوند بدون اینکه نیازمند شبکه سنسوری خاصی باشند و هزینه اضافی به مالیات دهندگان وارد کنند .

 

مدیریت شهری، پیکره بندی شهرهای هوشمند، شهرهای هوشمند،سید علی اکبر حسینی، نوید کمالی،گروه مشاوران جوان

 

  • سانفرانسیسکو

سانفرانسیسکو سومین شهر در رتبه بنده شهرهای هوشمند آمریکای شمالی است که همانند بوستون جایگاه خود را مدیون بعد مهم و اساسی مدیریت شهری خود ، اکو سیستمی خاص ، قوی و کارآفرین است . البته شایان ذکر است که رشد و گسترش این اکو سیستم مدیون فعالیت های ریچارد فلوید است که جزو برترین تئوری پردازان مدیریت شهری در دنیاست ، از سوی دیگر دفتر شهردار سانفرانسیسکو اختصاص داده شده است به مرکزی برای معرفی و ارائه خلاقیت های مدیریت شهری در حوزه های مدنی و مدیریتی است که شباهت بسیار زیادی به شهر بوستون دارد .

شهر سانفرانسیسکو در سال های اخیر با مدیریت خوب شهردار خود به عنوان یکی از شهرهای سبز آمریکای شمالی لقب کرفته که باعث شده است در حوزه توسعه پایدار جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد . شهر سانفرانسیسکو دارای بیش از 302 گواهی نامه LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) است که در حوزه شهرهای آمریکای شمالی دارای جایگاه بسیار بالایی در این حوزه است .

/ 0 نظر / 35 بازدید